Jump to content

Macedonian Lounge


Guest igor_anta

Recommended Posts

Многу ви благодарам.

Значи веке пронајдовме уште една од многуте лаги на Huawei.

Прво Multitouch input metod.

Второ Chrome Web browser.

Трето 192MB Ram memory.

И уште многу други.

Јас пак искрено се исплашив дека нешто не е во ред со мојот телефон, бидејки поради некоја си причина не ми го чита целиот ramdisk.

Сепак уште еднаш Многу ви благодарам за брзиот одговор.

Хах, за хром веб броузерот, на тестовите ми го дава броузерот како Сафари, така да имаме уште поинтересни резултати.

Инаку дефаулт броузерот на андроид всушност и е мобилна верзија на хромот за компјутер (пошо е направено од гугл, нели... :unsure: ).

Link to comment
Share on other sites

Guest propellerhead

Теоретски екранот е capacitative што значи дека хардверски поддржува multitouch. Постојат правни проблеми при користење на MT технологија/софтвер затоа што Apple го тоа имаа заштитено со авторски права/интелектуална сопственост... HTC и другите компании кои користат MT на своите Android based телефони го прават тоа на свој ризик.

Browser-ot не е Google Chrome. Дури ни Google Chrome не е Google Chrome...

Safari, GC, Android web browser-от и уште ред други browser-и го користат WebKit browser engine-от за презентација на web страни. Што значи дека сите тие се исти и не е чудо што понекогаш GC го пријавува како Safari или обратно. WebKit е стар open source проект, многу постар од GC и Safari заедно.

Link to comment
Share on other sites

Guest totiadrenalin
Теоретски екранот е capacitative што значи дека хардверски поддржува multitouch. Постојат правни проблеми при користење на MT технологија/софтвер затоа што Apple го тоа имаа заштитено со авторски права/интелектуална сопственост... HTC и другите компании кои користат MT на своите Android based телефони го прават тоа на свој ризик.

Browser-ot не е Google Chrome. Дури ни Google Chrome не е Google Chrome...

Safari, GC, Android web browser-от и уште ред други browser-и го користат WebKit browser engine-от за презентација на web страни. Што значи дека сите тие се исти и не е чудо што понекогаш GC го пријавува како Safari или обратно. WebKit е стар open source проект, многу постар од GC и Safari заедно.

Go najdov firmvareto za synaptics touchcontroller sto mi trebase.

Sega samo cekam odgovor od BigBear.

Mislam deka poleka no sigurno Dualtachot ke stane jave i za nasiot tolku sakan smartfon - Pulse.

No nikako da uspeam da dobijam odgovor od BigBear.

Isto taka se obidov da go portiram CM7, no naidov na eden golem problem. BootLoop.

No pricinata e toa sto vo toj rom nesto saka da go overclockuva Procesorot, no bidejki (ili nekoj modul nedostasuva vo romot- najverojatno nekako sum go izbrisal, ili pak problemot lezi vo procesorot) ne saka da se podigne Androidot.. A inaku ako go najdeme izvorot na servisot sto se obiduva da go overklokuva procesorot i go otklonime, togas mislam deka barem 75% bi trebalo da se butira CM7.)

Slobodno prasajte go Richard, ako nekoj misli i saka da pomogne vo proektov.

Posle godina vreme srekjata poleka no sigurno se nasmevnuva.

Za Podetalni informacii slobodno posetete ja ovaa strana

:D

Edited by totiadrenalin
Link to comment
Share on other sites

Guest Gjorgi Janev

Zdravo

edno prasanje gledam deka ima coveci sto razbirat mnogu za pulse ovde :D mi vlegna malku sok vo gorniot zvucnik na telefonot i sega se slusa slabo zvukot ima li nacin nekako so nekoja aplikacija da se pojaci glasot na gorniot zvucnik po sto se macam da razberam sto ke mi kazat :S ili nekoja solucija so rezerven del od dr telefon nekoj zvucnik so ke pasuva na pulse da mi kazete :P

poozzz

MACEDONIA RULEZZZ!

Link to comment
Share on other sites

Здраво

Има ли некаде во Македонија да се купи micro sd картичка class 10? Дали некој има купено и од каде.

Поздрав

Link to comment
Share on other sites

Во ценовникот на Сет компјутери гледам дека имаат Silicon Power micro SDHC картичка од 4GB класа 10 (http://set.com.mk/setClient/content.asp?type=static&page=product_list&filterGrupa=%D0%9C%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8%20%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8&onpage=105&filterSubitem=Micro%20SD%204GB%20Card).

Во ценовникот на Мебиус имаат 3 micro SD картички кои што се класа 10:

Patriot 8GB - 1350 денари

Patriot 16GB - 2610 денари

Patriot 32GB - 5220 денари

Можеби и во други фирми има такви картички.

Здраво

Има ли некаде во Македонија да се купи micro sd картичка class 10? Дали некој има купено и од каде.

Поздрав

Link to comment
Share on other sites

Guest TomicaC

Pozdrav..neznam dali mu se ima deseno na nekoj od tuka ova..ali pred pred nekolku nedeli pocnav da imam problemi so punenjeto..mislev me zaebava usb kabelot ili portot..ali imam usb konekcija so kompjuter..mozam da prefrlam sliki i sve ali nejke voopsto da se puni..i eve sea mi se isprazni baterijata i koga da go povrzam pulsiraat kopcinjata i tolku nejke da se upali voopsto.. da ne znae nekoj..fala mnogu!

Link to comment
Share on other sites

Пробај со извадена батерија да го ставиш мобилниот само на полнач и да го вклучиш.

Ако се вклучи, стај ја батеријата и види дали се полни.

Ако не се полни, до батеријата е, ако не се вклучува, до мобилниот ќе да е.

(Барем така мислам)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pulsem

Веќе еден и пол месец нема ништо во Macedonian Lounge па ајде малку да го активирам.

За сите што имате FLB custom ROM и доколку сте на T-Mobile, ме интересира една ситуација со инфо СМС пораките од T-Mobile. Значи станува збор за пораките за пропуштени повици доколку телефонот бил исклучен. Кај FLB приметив дека во таквите пораки ги покажува само телефонските броеви кои што ѕвонеле, додека со фабричкиот ROM во таквите пораки беа прикажувани имињата на тие што ѕвонеле. Дали станува збор за карактеристика на овој ROM или некое сетирање во Android 2.1 е поинаку направено?

Благодарам.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.