Jump to content

Macedonian Lounge


Guest igor_anta

Recommended Posts

фала на информациите, веќе една недела сум на Froyo (со оверклокуван процесор на 691 MHz)

дефинитивно најдобро до сега

(на 0.3, како што секогаш ми се случува, тамам ќе инсталирам и нова верзија :( ама немам намера сега засега да преинсталирам и да се префрлам на 0,4)

Flash сте пробале? Мене на маркет не ми го дава (се уклучвам како да сум од Verizon). Ако го имате ќе може некој да ми го прати apk-то?

Здраво,

Ставив CM6 0.3 без да го оверклокувам процесорот и телефонот ми работеше релативно бавно, многу force closes итн.

Дали со оверклокуван процесор ти троши повеќе батерија, или поедноставно, дали има проблеми и негативни работи со оверклокувањето?

Поздрав

Link to comment
Share on other sites

Guest dac_kufer
Здраво,

Ставив CM6 0.3 без да го оверклокувам процесорот и телефонот ми работеше релативно бавно, многу force closes итн.

Дали со оверклокуван процесор ти троши повеќе батерија, или поедноставно, дали има проблеми и негативни работи со оверклокувањето?

Поздрав

стај си 0.4 многу е подобар.

Link to comment
Share on other sites

Android Tablet PC во Anhoch :(.

http://www.anhoch.com/pcmarket/?search_str=tablet+pc

Се мислам за помалиот. Има добар процесор и HDMI излез како и усб влез за тастатура и маус.

Нема да погрешиш кој и да земеш...и двата се одлични, само не знам дали ќе можеш да се привикнеш на 2.1, со оглед на тоа дека за кратко време би требало да имаме потполно функционален 2.3 на пулсот ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest dino_mk
Android Tablet PC во Anhoch :(.

http://www.anhoch.com/pcmarket/?search_str=tablet+pc

Се мислам за помалиот. Има добар процесор и HDMI излез како и усб влез за тастатура и маус.

Шо производство е помалиот, многу ми личи на едно кинеско ѓубре шо ми падна враце, т.е. ми го дадоја да им инсталирам SKYPE.

Ако си сериозен за земање ти препорачвам прво да го пробаш.

Link to comment
Share on other sites

Шо производство е помалиот, многу ми личи на едно кинеско ѓубре шо ми падна враце, т.е. ми го дадоја да им инсталирам SKYPE.

Ако си сериозен за земање ти препорачвам прво да го пробаш.

Незнам што фирма е не сум бил во Анхоч. А кинеско е сигурно само дали е добро ќе треба да го пробам. Од гуглање и јутуб најдов дека има метално куќиште, пушта секакви видеа со фул хд резолуција (.avi divx ,mkv itn..) Има хдми 1080p излез, влез за USB 3G modem, тастатура, маус.. Има multi-touch и доаѓа со андроид 2.1

....според моделот е оваа фирма http://www.osmintl.com/product.asp?bascode...lasscode=106101

Edited by ogiogi
Link to comment
Share on other sites

Guest kristijan_mk
Здраво,

Ставив CM6 0.3 без да го оверклокувам процесорот и телефонот ми работеше релативно бавно, многу force closes итн.

Дали со оверклокуван процесор ти троши повеќе батерија, или поедноставно, дали има проблеми и негативни работи со оверклокувањето?

Поздрав

негде прочитав дека му треба побрз процесор, па поради тоа треба да го оверклокуваш. Негативно кај секое оверклокување е што може да ти прегори процесорот ;) но на 691 би требало да ти работи без никаков проблем и без загревање (прати ја температурата на телефонот). На првиот пат, мене без ништо стартувано, ми креваше до кај 38-40 степени, но после рестарт се стабилизира на 25-30. Генерално ако ти држи температура околу 40-ка без да имаш ништо стартувано, не е на арно.

во секој случај можеш без пробелем да оверклокуваш на 691 (ако не ти стиска за повеќе, ко мене шо не ми стиска ;)) И тоа ова е совет од некој кој не оверклокува ништо друго (комјутери)

за батеријата не гледам некоја разлика - ако го корситам повеќе полниш на ден, ако се користи чат-пат на два дена :(

ако почнуваш од 0 со инсталациите, инсталирај си 0.4

Link to comment
Share on other sites

Guest kristijan_mk
Незнам што фирма е не сум бил во Анхоч. А кинеско е сигурно само дали е добро ќе треба да го пробам. Од гуглање и јутуб најдов дека има метално куќиште, пушта секакви видеа со фул хд резолуција (.avi divx ,mkv itn..) Има хдми 1080p излез, влез за USB 3G modem, тастатура, маус.. Има multi-touch и доаѓа со андроид 2.1

....според моделот е оваа фирма http://www.osmintl.com/product.asp?bascode...lasscode=106101

цените му се супер, ама се со резистивни екрани. тоа значи дека нема мултитач, шо некако ми е deal-braker за таблети (покрај фактотот дека таблетите уште ми се во категоријата „супер да ти ги поклонат“ т.е. да не даваш пари за нив)

обавезно пробај го пред да го купиш

а ако го купиш - кажувај како е :(

Link to comment
Share on other sites

Промо не прифаќаат телефон на сервис дури и ако има официјален апдејт на него... не се со сите

Link to comment
Share on other sites

Guest dino_mk
Промо не прифаќаат телефон на сервис дури и ако има официјален апдејт на него... не се со сите

Мора да го примат преку т-мобиле, ќе оди мноооогу поспоро ама ќе мора да ти го поправат.

Link to comment
Share on other sites

Па врати го на 1.5 и однеси им го. Неможе да не ти го прифатат. Ако и тогааш нејкат, кажи им дека имаш валидна гаранција и дека ќе им викнеш инспекција, а и ако тогаш нејкат, јави се на 3212 440; 3113 265 во ОРГАНИЗАЦИЈА НА ПОТРОШУВАЧИТЕ НА МАКЕДОНИЈА. Они сигурно ќе ги средат :(

Link to comment
Share on other sites

им го однесов директно у промо, пошто преку т-мобилеми го вратија еднаш поради софтверот и се губат денови залудно. им го дадов со 1.5 :( рекоа дека ќе разгледаат овојпат. ќе ви кажам како прошло за некој ден

Link to comment
Share on other sites

негде прочитав дека му треба побрз процесор, па поради тоа треба да го оверклокуваш. Негативно кај секое оверклокување е што може да ти прегори процесорот ;) но на 691 би требало да ти работи без никаков проблем и без загревање (прати ја температурата на телефонот). На првиот пат, мене без ништо стартувано, ми креваше до кај 38-40 степени, но после рестарт се стабилизира на 25-30. Генерално ако ти држи температура околу 40-ка без да имаш ништо стартувано, не е на арно.

во секој случај можеш без пробелем да оверклокуваш на 691 (ако не ти стиска за повеќе, ко мене шо не ми стиска ;)) И тоа ова е совет од некој кој не оверклокува ништо друго (комјутери)

за батеријата не гледам некоја разлика - ако го корситам повеќе полниш на ден, ако се користи чат-пат на два дена :(

ако почнуваш од 0 со инсталациите, инсталирај си 0.4

Имам пробано повеќе различни ромови, од FLB скоро сите верзии, и CM6.1 03, и секогаш од почетокот работи брзо, но потоа почнува да работи се побавно (најверојатно поради зголемување на бројот на инсталирани апликации и поголемо оптоварување на процесорот).

Фала за одговорот, ке си пробам 0.4 со оверклокуван процесор на 691.

Link to comment
Share on other sites

Guest dino_mk
Имам пробано повеќе различни ромови, од FLB скоро сите верзии, и CM6.1 03, и секогаш од почетокот работи брзо, но потоа почнува да работи се побавно (најверојатно поради зголемување на бројот на инсталирани апликации и поголемо оптоварување на процесорот).

Фала за одговорот, ке си пробам 0.4 со оверклокуван процесор на 691.

Пробај од време на време да го бришиш далвик кешот (преку рикавери). Кај мене успева да го врати телефонот на почетна брзина барем за некое време дури не го наполнам пак со инсталирај-бриши апликации :(

Link to comment
Share on other sites

Guest totiadrenalin
им го однесов директно у промо, пошто преку т-мобилеми го вратија еднаш поради софтверот и се губат денови залудно. им го дадов со 1.5 B) рекоа дека ќе разгледаат овојпат. ќе ви кажам како прошло за некој ден

Мислам дека еднаш веке пишав овде.

Еден мој пријател исто така алуваше со пулсот.

Му се расипа УСБ портот.

И 2 пати му го враќаа поради софтвер.

Требало Андроидот што е во телефонот да биде лиценциран од Т-Мобиле.

Таму лежи зајакот. Дури и 2,1 да е ама официјален апдејт да е.

Нема да ти праат проблем.

Бидејки во гаранцијата си убаво пишува во врска со софтверот.

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest totiadrenalin

Имам едно прашање, а воедно и молба.

Дали некој ке сака да пиши free во терминалот и да го пастира тука резултато?

Ме интересира колку сефкупна рам меморија ви пишува кај вас.

Кај мене ми пишува:

# free

free

total used free shared buffers

Mem: 107408 96544 10864 0 312

Swap: 124612 49788 74824

Total: 232020 146332 85688

#

А инаку колку што знам Пулсот има 192МБ рам меморија.

Во тој случај каде се уште 85МБ рам?

Дали кај сите е така, или овој мојов Пулс е ојден?

Ајде ке ве молам ако некој сака да ми помогне, да знам на што сум со телефончево.

Дали и јас ке алувам по сервиси?

Link to comment
Share on other sites

Guest dac_kufer
Имам едно прашање, а воедно и молба.

Дали некој ке сака да пиши free во терминалот и да го пастира тука резултато?

Ме интересира колку сефкупна рам меморија ви пишува кај вас.

Кај мене ми пишува:

# free

free

total used free shared buffers

Mem: 107408 96544 10864 0 312

Swap: 124612 49788 74824

Total: 232020 146332 85688

#

А инаку колку што знам Пулсот има 192МБ рам меморија.

Во тој случај каде се уште 85МБ рам?

Дали кај сите е така, или овој мојов Пулс е ојден?

Ајде ке ве молам ако некој сака да ми помогне, да знам на што сум со телефончево.

Дали и јас ке алувам по сервиси?

mem:107408 100376 7032

swap:59328 12812 46516

Link to comment
Share on other sites

Guest dac_kufer
Имам едно прашање, а воедно и молба.

Дали некој ке сака да пиши free во терминалот и да го пастира тука резултато?

Ме интересира колку сефкупна рам меморија ви пишува кај вас.

Кај мене ми пишува:

# free

free

total used free shared buffers

Mem: 107408 96544 10864 0 312

Swap: 124612 49788 74824

Total: 232020 146332 85688

#

А инаку колку што знам Пулсот има 192МБ рам меморија.

Во тој случај каде се уште 85МБ рам?

Дали кај сите е така, или овој мојов Пулс е ојден?

Ајде ке ве молам ако некој сака да ми помогне, да знам на што сум со телефончево.

Дали и јас ке алувам по сервиси?

mem:107408 100376 7032

swap:59328 12812 46516

Link to comment
Share on other sites

Guest dac_kufer
Имам едно прашање, а воедно и молба.

Дали некој ке сака да пиши free во терминалот и да го пастира тука резултато?

Ме интересира колку сефкупна рам меморија ви пишува кај вас.

Кај мене ми пишува:

# free

free

total used free shared buffers

Mem: 107408 96544 10864 0 312

Swap: 124612 49788 74824

Total: 232020 146332 85688

#

А инаку колку што знам Пулсот има 192МБ рам меморија.

Во тој случај каде се уште 85МБ рам?

Дали кај сите е така, или овој мојов Пулс е ојден?

Ајде ке ве молам ако некој сака да ми помогне, да знам на што сум со телефончево.

Дали и јас ке алувам по сервиси?

mem:107408 100376 7032

swap:59328 12812 46516

total:166736 113188 53548

Link to comment
Share on other sites

Guest totiadrenalin
mem:107408 100376 7032

swap:59328 12812 46516

total:166736 113188 53548

Многу ви благодарам.

Значи веке пронајдовме уште една од многуте лаги на Huawei.

Прво Multitouch input metod.

Второ Chrome Web browser.

Трето 192MB Ram memory.

И уште многу други.

Јас пак искрено се исплашив дека нешто не е во ред со мојот телефон, бидејки поради некоја си причина не ми го чита целиот ramdisk.

Сепак уште еднаш Многу ви благодарам за брзиот одговор.

Link to comment
Share on other sites

Guest dac_kufer
Многу ви благодарам.

Значи веке пронајдовме уште една од многуте лаги на Huawei.

Прво Multitouch input metod.

Второ Chrome Web browser.

Трето 192MB Ram memory.

И уште многу други.

Јас пак искрено се исплашив дека нешто не е во ред со мојот телефон, бидејки поради некоја си причина не ми го чита целиот ramdisk.

Сепак уште еднаш Многу ви благодарам за брзиот одговор.

па незнам како не си слушнал за оваа лага одамна е расоткриена :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest totiadrenalin
па незнам како не си слушнал за оваа лага одамна е расоткриена :unsure:

Сега исконтактирав со ББ.

Изгледа дека проблемот е до Андроидот.

Бидејки и кај Блејдот го имало истиот проблем со костум ромот на флиббле.

Така да преостанува уште да се изврши истиот тест на оригиналниот 1.5 андроид.

Ако и таму е така?

Инаку точно 85МБ ги дава како неактивни.

a2sd sysinfo

Значи ако се најде начинд да станат активни ке имаме уште 85МБ рам. Што директно би значело побрз Пулс.

Link to comment
Share on other sites

Guest mozoce
Мислам дека еднаш веке пишав овде.

Еден мој пријател исто така алуваше со пулсот.

Му се расипа УСБ портот.

И 2 пати му го враќаа поради софтвер.

Требало Андроидот што е во телефонот да биде лиценциран од Т-Мобиле.

Таму лежи зајакот. Дури и 2,1 да е ама официјален апдејт да е.

Нема да ти праат проблем.

Бидејки во гаранцијата си убаво пишува во врска со софтверот.

:unsure:

Не го прифаќаа со официјален 2.1 од т-мобиле пошто не бил за нашиве телефони..тој си бил за унгарските демек....и им го однесов со 1.5 и ете веќе едена недела ги нема да се јават. ваљда го поправаат.

а задњи пут им го однесов со flb и го поправија. ваљда тогаш не го виделе B)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.